Z Bystričky na Osnicu

IMG_6406-6416-panorama

Stoh a Rozsutec sponad Kykuly

Bystrička pri Kraľovanoch je dosť zanedbaný prístupový bod do Malej Fatry. Celkovo z oravskej strany, či už z Párnice alebo Kraľovian, moc ľudí nechodí. Málokedy som tam niekoho stretol. Pri Bystričke kedysi stával vlak, ale ani ten už tam nestojí (niektoré stoja v neďalekej Dierovej). Vedie odtiaľ chodník na sedlo Medziholie, ale väčšina cesty je asfaltkou a keď niekto príde autom, musí sa vracať rovnakou cestou späť.

Osnica-a-Magura-zo-Sramkovej

Osnica a Magura zo Šrámkovej.

Z Bystričky sa však dá jednoducho zájsť na Osnicu a sedlo Medziholie aj okolo kopcov Kykula a Magura. Stačí na začiatku doliny, po prejdení koľajníc, zabočiť vpravo do lesa a držať sa do nadmorskej výšky 700m zvážnice. Vrchol kopca Žiar je dobre obísť zprava. Na veľkej lúke, z ktorej prvýkrát vidno južnú stenu Stohu, treba zabočiť vpravo a napojiť sa na lesnú cestu, ktorá vedie nahor okolo salašu popod vrcholy Kykulka a Kykula. Od týchto kopcov sú nádherné výhľady na Stoh a Rozsutec. Pri Kykule sa dostaneme na strmú lúku vedúcu pod vrchol Magury. Keď vyjdeme hore, dá sa ľahko prejsť cez hrebeň na lyžiarsky svah. Avšak pre napojenie sa na modrú turistickú značku je lepšie zabočiť vľavo do bukového lesa a po vrstevnici prejsť popod vrchol Magury. Po 10 minútach sa dostaneme na sedlo, na ktorom je už modrá značka vedúca na Osnicu.

Trasa nie je fyzicky ani technicky náročná a má dve veľké klady:

  • sprístupňuje miesta s unikátnymi výhľadmi
  • umožňuje túru z Bystričky bez toho, aby sa človek vracal rovnakou trasou

Väčšina trasy vedie už existujúcimi lesnými cestami, takže vytvorenie značkovaného turistického chodníku by bolo jednoduché a snaď prijateľné aj pre lesníkov a správcov národného parku.

hreben-zobraku

Hrebeň Žobráku

Zaujímavé by bolo ešte vytvoriť chodník niekde od kopca Žobrák na druhej strane doliny, čo by umožnilo prejsť z Bystričky cez Osnicu a Stoh. Ľudia by mali možnosť spoznať veľmi pekné a málo navštevované časti Malej Fatry. Podobná trasa z Párnice na Medziholie a dole do Kraľovian je pre väčšinu ľudí príliš dlhá a náročná na organizáciu prepravy.

bystricka-mapa

Tento obsah bol zaradený v Turistika. Zálohujte si trvalý odkaz.

Nie je možné pridávať komentáre.