Z ústia Jaloveckej doliny na Ráztoku

Roháče z Ráztoky

Pachoľa, Baníkov a Príslop z úbočia Ráztoky

Pri hľadaní turistickej trasy v Roháčoch, ktorá by sa dala absolvovať tak, že človek nejde dvakrát rovnakou trasou, som si na mape všimol chodík, ktorým sa dá ísť z Bobroveckej Vápenice (nad dedinou Jalovec) na kopec Ráztoka. Ráztoka je posledný vrchol na južnej rázsoche Baníkova. Z ústia Jaloveckej doliny vedie pod Ráztoku dolina Rakytie a mapa ukazuje aj zrub na dolnej úrovni kosodreviny.

S očakávaním divokej doliny, som odbočil z červenej značky, asi 100m za Jaloveckým potokom, vľavo hore do doliny Rakytie. Odbočka je jasne viditeľná – je to lesná cesta (pozor, vstup je proti pravidlám návštevného poriadku TANAP-u). Asi po 15 min. chôdze sa cesta rozdvojuje, treba ísť vpravo cestou označenou ako nepriechodná. Lesná cesta vyzerá byť často využívaná a v polovici doliny je značný holorub smrekového lesa. Asi tam bola kalamita, ale dokaličiť ten les nemuseli. Pre divočinu musí človek ísť fakt asi do  Parichvostu. Na konci doliny sa lesná cesta stáča vľavo do svahu a prudkými serpentínami stúpa hore. Je tam studnička a neskôr aj jasné označenie odbočky ku kolibe.

raztoka-sipka

Odbočka z lesnej zvážnice k zrubu

Pri kolibe je rozcestník – výhliadka, voda a Ráztoka. Výhliadka je miesto s pekným výhľadom na Bobroveckú dolinu a kopce Babky, Ostrô a Sivý vrch. Chodník na Ráztoku je jasne viditeľný, pevný a v pásme kosodreviny je červstvo široko presekaný. Keď sa človek dostane na hrebeň Ráztoky, otvorí sa mu nádherný výhľad do doliny Parichvost a kopce od Salatína po Baníkov. Na Ráztoku je to pohodovka pomedzi kosodrevinu a neskôr poloskalnatým terénom. Po príchode na Ráztoku sa ukáže mohutný Baranec, Žiarska dolina východnejšia časť hrebeňa Roháčov.

Je škoda, že tento chodník nie je značený. Sprístupnil by oblasti s jedinečnými výhľadmi, zväčšil by možnosti turistiky od Jalovca a zostupu od Žiarskej chaty. Chodník je spravený, evidentne často využívaný a určite nezmizne ďalších veľa rokov. Otázka ochrany prírody nemá asi moc opodstatnenie vďaka kácaniu lesa v doline Rakytie.

Tento obsah bol zaradený v Turistika. Zálohujte si trvalý odkaz.

Nie je možné pridávať komentáre.